Informacje dla uczestników wycieczki

 

 

 

 

 

 

 

 

W związku z wycieczką do Emiratów Arabskich; Dubaj, Abu Dhabi od 12 do 17 listopada 2023 roku proszę o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi wyjazdu:

Zbiórka uczestników wycieczki o godzinie 04.00 (w niedzielę nad ranem) 12 listopada parking przed marketem B1 przy Al. Wincentego Witosa
Przejazd na lotnisko w Katowicach – Pyrzowicach.

Wylot samolotem rejsowym Wizzair o godzinie 10:35 z Katowic do Abu Dhabi na godzinę 19.10 (czasu lokalnego. W Emiratach Arabskich + 3 godziny ).
Czas lotu 5 godzin, 35 minut

 

LOT SAMOLOTEM
Wszystkie osoby w ramach opłaconych świadczeń w cenie biletu mają bagaż rejestrowany do 10 kg o wymiarach nie przekraczających 67 cm (mierzony po najdłuższym boku wraz z kółkami), nadawany do luku bagażowego, oraz małą torebkę lub plecak do 8 kg o wymiarach 40 cm x 30 cm x 20 cm, który można zabrać ze sobą na pokład samolotu.
Proszę pamiętać, aby w bagażu rejestrowanym, nadawanym do luku bagażowego nie było power banków, e-papierosów, baterii oraz urządzeń z akumulatorami. Tego typu rzeczy można zabrać do bagażu podręcznego – kabinowego na pokład samolotu.
W bagażu kabinowym nie można przewozić ostrych i niebezpiecznych przedmiotów, płynów i kosmetyków powyżej 100 ml.
Podczas przelotu liniami Wizzair zarówno do Emiratów Arabskich jak i w drodze powrotnej, na pokładzie samolotu obsługa serwuje odpłatnie przekąski i napoje. Płatności można dokonywać kartą lub gotówką w złotówkach.

CERTYFIKATY I TESTY COVIDOWE
Obecnie nie ma już żadnych restrykcji związanych z Covid. Nie ma konieczności wykonywania testów czy okazywania certyfikatów szczepień.

UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE
Każdy z podróżny na czas wycieczki ubezpieczony jest w T.U. Uniqa S.A. na wypadek kosztów leczenia (KL), następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz ubezpieczenie bagażu. Nie ma potrzeby zabierania kart EKUZ.

Wartościowe przedmioty, tj aparaty, telefony komórkowe, sprzęt komputerowy, kamery oraz pieniądze nie podlegają ubezpieczeniu w pakiecie „bagaż podróżny” Firmy ubezpieczeniowe zalecają dodatkowe, indywidualne ubezpieczenie w/w przedmiotów od kradzieży, zniszczeń itp. Należy pamiętać, że przy indywidualnych ubezpieczeniach sprzętu RTV, telefonów, laptopów itp do procedury odszkodowawczej niezbędne są faktury i rachunki imienne na zakupiony towar.

Osoby leczące się przewlekle lub chore przewlekle powinny posiadać dodatkowe ubezpieczenie obejmujące choroby przewlekłe. W przypadku chęci wykupienia takiego ubezpieczenia za pośrednictwem naszego biura w T.U. Uniqa S.A. należy poinformować nas mailowo o tym, najpóźniej do piątku  4 listopada 2023 r. pisząc na maila biuro@mastertur.eu

Koszt dodatkowego ubezpieczenia od chorób przewlekłych z podwyższonymi stawkami za świadczenia medyczne to kwota około 140 zł.

POGODA
W Dubaju w listopadzie temperatury w czasie pobytu grupy prognozowane są w dzień od 27 do 32 stopni C a w nocy od 20 do 25 stopni C  Wilgotność około 20-25 %. Proponujemy zaopatrzyć się w kremy do opalania z filtrem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HOTEL
Podczas pobytu będziemy zakwaterowani w bardzo komfortowym hotelu 4* Atana w Dubaju w dzielnicy Tecom / Al Barsha  www.atana-hotel.com

Pokoje hotelowe na wyposażeniu posiadają czajnik z kawą i herbatą, lodówkę oraz wodę niegazowaną. Łazienki wyposażone są w podstawowe kosmetyki, ręczniki oraz suszarkę do włosów. Codziennie obsługa hotelu wykonuje serwis w pokojach (sprzątanie, wymiana ręczników). Zalecamy, aby za serwis w pokojach  pozostawić każdego dnia obsłudze hotelu napiwek minimum 1 $ od osoby. Takie formy podziękowania są praktykowane w krajach arabskich.
Nasi turyści mogą korzystać z basenu na terenie hotelu, który jest czynny od godziny 8:00 do godziny 22:00. Przy basenie są bezpłatne leżaki oraz u obsługi można wypożyczyć ręczniki na plażowanie. W przypadku wycieczek szkolnych kąpiel w basenie jak również w morzu podczas plażowania, odbywa się pod opieką wychowawców.

Przy zakwaterowaniu w hotelu obsługa hotelowa zobowiązana jest zameldować każdą osobę na czas pobytu w Dubaju. Do tego niezbędne będzie pozostawienie paszportu. Ze względu, iż nasz przyjazd do hotelu będzie w późnych godzinach wieczornych, przy wydaniu kart zostaną zabrane paszporty i zwrócone po zakończeniu procedury meldunkowej następnego dnia rano.
Proszę przy tym nie wykazywać się nadmierną znajomością prawa polskiego, zapisów RODO czy innych zasad nie mających zastosowania w Emiratach Arabskich. Oddawanie paszportu obsłudze hotelu na czas zameldowania (które przy grupie trwa czasem kilka godzin) jest normalną procedurą w hotelach.
Palenie papierosów oraz e-papierosów w pokojach hotelowych i na balkonach jest surowo zabronione.

 

PLAŻOWANIE
Podczas dni wolnych od zwiedzania będzie możliwość plażowania na piaszczystej plaży Marina Beach w Dubaju lub przy hotelowym basenie pod opieką wychowawców. Na plażę dojeżdżać będziemy komunikacją miejską (około 25 minut) lub busem hotelowym (około 15 minut).

Ręczniki na plażowanie można pożyczyć u obsługi hotelu. Leżaki na publicznej plaży Marina Beach są płatne (około 180 AED – 200 zł) za dwa leżaki i parasol za cały dzień.

 

POZOSTAŁE PRZYDATNE  INFORMACJE

 

Języki

Oficjalny: arabski.

 

Powszechnie używane: angielski i arabski.

Jak to wygląda w praktyce? Mandat za złe parkowanie, elegancko wetknięty za wycieraczkę, będzie w języku arabskim. Ale latte z mlekiem sojowym, kropelką syropu waniliowego i pianką na cztery milimetry zamówimy już w języku angielskim. Sektor usługowy zdominowany jest przez pracowników z Filipin i Indii, a co za tym idzie to właśnie angielski, a nie arabski pozwoli nam nie paść z głodu i pragnienia.

 

Prąd

Napięcie: 220/240 V.

Gniazdka z trzema prostokątnymi otworami (brytyjskie). Ładowarki do telefonu bez problemu można włożyć do tego typu kontaktów. Na wtyczki z grubszymi bolcami (ładowarka do laptopa, prostownica, suszarka itp.) niezbędne są przejściówki.


Strefa czasowa
Czas letni i zimowy nie istnieje w ZEA. Różnica czasu między Polską, a Emiratami to dwie godziny w lecie i trzy w jesieni i ziemie. W czasie naszej wycieczki będzie to + 3 godziny w stosunku do godziny  w Polsce.

 

Waluta
Obowiązująca waluta to Dirhamy oficjalnie oznaczane AED (Arab Emirate Dirham) lub, nieoficjalnie, DH lub DHS. Jeden Dirham jest podzielony na 100 filsów.

Walutę w kantorach z Dolarów na Dirhamy wymieniamy dopiero po przylocie do Dubaju. Proszę nie kupować Dirhamów w Polsce, jak również po przylocie na lotnisku w Abu Dhabi czy w recepcji hotelu, gdyż kurs jest bardzo niekorzystny i często pobierana jest dodatkowa prowizja.
Obecny przelicznik Dirhama w stosunku do złotówki to 1 AED = 1,15 zł
W Dubaju jest bardzo dużo kantorów zarówno przy plaży, jak i w centrach handlowych, gdzie można bez problemu i bez prowizji wymienić (najkorzystniej) Dolary na Dihamy po kursie
1 $ = 3,65 AED.  Takie kantory Państwu wskażemy podczas pobytu w Dubaju.
Przy wymianie większych kwot (powyżej 100 $) obsługa kantoru ma prawo poprosić o okazanie paszportu, na podstawie którego dokonywana jest wymiana walut.
Najkorzystniej na wyjazd do Emiratów zabrać ze sobą dolary amerykańskie. Przy wymianie z Euro czy innych walut jest mniej korzystny przelicznik.
W niektórych sklepach z pamiątkami można płacić dolarami. Należy jednak zwracać uwagę na przelicznik stosowany przez sprzedawców. Waluta Euro nie jest akceptowana podczas zakupów. Jedynie wymiana w kantorze.

Uwaga.
Przy kupnie dolarów proszę sprawdzać, czy są one nowej serii, tzn od 2009 roku. Wiele kantorów w Emiratach Arabskich nie przyjmuje starszych banknotów, lub kurs wymiany może być o wiele niższy.

Karty kredytowe

Hotele, centra handlowe, a także większość mniejszych sklepów akceptuje karty kredytowe. MasterCard i Visa przyjmowane są praktycznie wszędzie, a część handlowców akceptuje także Diners Club i American Express.

Telefony komórkowe i Internet
Podczas podróży samolotem telefon należy mieć w tzw trybie samolotowym. Po wylądowaniu w Abu Dhabi należy niezwłocznie wyłączyć dane komórkowe (Internet) w telefonie, gdyż jest bardzo drogi. Na lotnisku w Abu Dhabi można połączyć się z lokalną siecią Wi-fi a w Dubaju zarówno w hotelu jak i w centrach handlowych i miejscach publicznych jest bezpłatna sieć Internetu, z którą można połączyć się także przez Wi-fi.

Z bezpłatnych komunikatorów tj WhatsApp, Messenger czy inne nie da się wykonywać połączeń głosowych do Polski, ani nie usłyszycie osoby dzwoniącej do Was. Z tych komunikatorów można pisać, wysyłać zdjęcia oraz  krótkie wiadomości głosowe. Połączenia z Dubaju do Polski w zależności od operatora sieci mogą wynosić od 6 do 10 zł za minutę. Odebrane połączenia (jeżeli ktoś z Polski zadzwoni do Was) od 3 do 5 zł za minutę.
Aby móc prowadzić rozmowy zalecamy zainstalowanie aplikacji BOTIM, która jak na razie umożliwia bezpłatne rozmowy po połączeniu z siecią Wi-fi. Oczywiście wspomniana aplikacja BOTIM powinna być zainstalowana na telefonie dzwoniącego jak i odbierającego rozmowę.

Bardzo proszę sprawdzić, czy posiadacie roaming w telefonie (najlepiej dzwoniąc do Waszego operatora telefonii komórkowej), tak aby po przylocie do Emiratów Arabskich Wasz telefon był aktywny i był z każdym z  Was kontakt.
Po wylądowaniu w Abu Dhabi dla chętnych będzie możliwość zakupienia lokalnej karty sim na Internet w sieci Etisalat za około 80 – 100 AED (ok. 100 zł) za pakiet na 7 dni. Ale to nie jest usługa pierwszej potrzeby i raczej klienci korzystają z dostępnego internetu w hotelu czy innych miejscach. Można również wykupić sobie pakiet Internetu u swojego operatora telefonii komórkowej.

 

 Obowiązująca religia

Islam.
Dubaj jest jednym z najbardziej tolerancyjnych miast na świecie pod względem religii. W mieście możecie spotkać sklepy z dewocjonaliami chrześcijańskimi, a obok meczetu  może być wybudowana świątynia buddyjska czy też kościół katolicki. Dla każdej religii jest tu miejsce i dla nikogo nie stanowi to problemu.

 

Wiza

Obywatele Polscy podlegają obowiązkowi wizowemu. Na okres do 90 dni, wiza turystyczna wydawana jest bezpłatnie na lotnisku w formie pieczątki do paszportu ważnego nie najmniej niż 6 miesięcy (licząc od daty powrotu do Polski).
Podczas odprawy paszportowej, osoby posiadające w swoim paszporcie pieczątkę z Izraela nie muszą mieć żadnych obaw o to, że nie zostaną wpuszczeni do Emiratów. Ale jeszcze kilka lat temu różnie z tym bywało.
Zalecamy, aby każda osoba miała w swoim telefonie zrobione w dobrej jakości zdjęcie paszportu (strona ze zdjęciem i danymi) lub kserokopię (strony ze zdjęciem i danymi)

 

Alkohol
Młodzież do lat 21 ma zakaz posiadania,  przywożenia i kupowania wyrobów alkoholowych wysokoprocentowych (w tym również piwo, wino, drinki).

 

Narkotyki, dopalacze itp:
ZAPOMNIJ. NIGDY. ABSOLUTNIE. POD ŻADNYM POZOREM.

 

Prezenty
Ocleniu nie podlegają prezenty, których wartość nie przekracza AED 3 000 (3100 zł).


Surowo zabronione jest wwożenie do Emiratów Arabskich:
Wszelkiego rodzajów środki odurzające (haszysz, kokaina, heroina, mak sypki, pigułki halucynacyjne itp.). Żartów nie ma! Zakupiona w Polsce bułeczka posypana makiem może być potraktowana jako próba przemytu narkotyków!

Wszelkich publikacji (drukowanych, malowanych, fotografii, książek, czasopism, itp.) sprzecznych z islamskimi naukami i przyzwoitością lub celowo sugerującymi niemoralność.

Surowych rogów kości słoniowej i nosorożca.

Towarów pochodzących z Izraela lub opatrzonych izraelskimi znakami towarowymi lub logo.

Jeżeli ktoś zażywa leki sterydowe, psychotropowe lub podobne zaleca się aby zabrać leki w oryginalnym opakowaniu z apteki wraz z ulotką.

 

Bezpieczeństwo
W związku z konfliktem zbrojnym na terenie Izraela, zapewniam Państwa, że nie ma to żadnego wpływu na bezpieczeństwo w Emiratach Arabskich. Władze Dubaju czy Abu Dhabi odcinają się od tego typu konfliktów w innych krajach i nie zajmują żadnego stanowiska politycznego od początku trwania konfliktu pomiędzy ugrupowaniem Hamas a państwem Izraelskim.

W Dubaju jest bezpiecznie. Bardzo. Jak bardzo, można przekonać się zaglądając do statystyk na stronie Biura ds. Narkotyków i Przestępczości przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. W skrócie – łatwiej stracić portfel w wyniku kradzieży w Szwajcarii niż w Dubaju.
Nie znaczy to jednak, że nie można i tutaj wpaść w tarapaty. Aby uniknąć problemów interpersonalnych oraz tych z policją należy pamiętać o paru podstawowych zasadach:

 

Ubiór:

Tutaj przypomnę tylko o złotej zasadzie: w miejscach publicznych zasłaniamy ramiona i kolana. I oczywiście wszystko co jest pomiędzy, wliczając w to biust, brzuch, pępek i pośladki (w całości!); niby oczywista oczywistość, ale zdziwilibyście się ilu osobom przyjeżdżających do Dubaju nie przychodzi to do głowy. Na plaży możemy śmiało nosić bikini.

W miejscach publicznych (centrach handlowych, supermarketach, kinach, na ulicy, w samochodzie w ruchu ulicznym, urzędach, biurach, częściach publicznych w hotelach, itp.) należy osłaniać ramiona (same ramiona, nie koniecznie do łokcia albo za) oraz brzuch. Pępek również chowamy, razem z naszym idealnie wyrzeźbionym sześciopakiem.

Na plaży obowiązuje bikini dwu lub jednoczęściowe. Nie ma opalania topless. Na plaży nie zalecane są również stringi. Panowie powinni mieć stroje kąpielowe w postaci szortów, a nie majtkowatych slipek.

Bielizna nie powinna wystawać lub prześwitywać spod ubrań.

Panowie nie mogą paradować topless w miejscach publicznych. Szorty plażowe powinni nosić na plaży, nie poza nią.

Planując wypad do centrum handlowego lub innego miejsca publicznego po wizycie na plaży lub basenie, należy albo dobrze wyschnąć albo mieć całkiem suche ubranie na zmianę. Założenie koszulki i spodni albo sukienki na mokry strój nada nam mało elegancki wygląd miss mokrego podkoszulka z odciśniętymi wszelkimi wypukłościami.
Do restauracji hotelowej na śniadanie czy obiadokolację przychodzimy schludnie ubrani. Nie przychodzimy w pidżamach, strojach kąpielowych, koszulkach na ramiączkach czy krótkich spodenkach

Proszę pamiętać, że na zwiedzanie Meczetu w Abu Dhabi (ostatni dzień wycieczki) obowiązuje odpowiedni strój. Tylko na zwiedzanie Meczetu Sheikha Zayeda.

Dla kobiet:
Luźne spodnie lub spódnice zakrywające kostki, nie prześwitujące, nie obcisłe, bez rozcięć, dziurek, koronek itp. Koszula lub bluza z rękawami po nadgarstki, nie prześwitująca, nie obcisła, bez rozcięć, dziurek, koronek itp. Buty mogą być pełne lub klapki, sandały itp. U kobiet obowiązuje nakrycie głowy. Może to być luźna chusta lub też kaptur.

Dla chłopaków, mężczyzn:
spodnie lub spodenki nie krótsze niż do kolan, koszulka z dłuższymi rękawami (nie na ramiączka). Buty mogą być pełne lub klapki, sandały itp.
Na ubraniach nie może być żadnych obrazków religijnych, znaków obrażających uczucia religijne, zdjęć postaci czy zdjęć zwierząt.

Ponadto, nie może być jakichkolwiek napisów zarówno w języku polskim, angielskim lub innym prócz loga firmy.
Osoby, które nie dostosują się do powyższych zaleceń dotyczących zasad stroju na wejście do Meczetu w Abu Dhabi dostaną zakaz wejścia od obsługi lub będą musiały kupić abaję (sukienka z kapturem) za około 70 AED (80 zł).

 

 

 

 

 

 

 

„Uniwersalne” gesty i przekleństwa:

W Dubaju za obrazę werbalną lub użycie jednego z uniwersalnych niecenzuralnych gestów wobec drugiej osoby (gest środkowego palca) grozi wysoki mandat lub surowa kara, niekiedy nawet i więzienia. Buzia na kłódkę i rączki do kieszeni to najlepsze, co możemy zrobić w chwili zdenerwowania.
Publiczna krytyka czy obmawianie może być również srogo ukarane. Ale bez obaw, jeżeli ktoś będzie chciał mi się na coś poskarżyć podczas wycieczki lub skrytykować to przyjmuję każdą opinię. I na pewno nie pobiegnę na najbliższy komisariat policji, aby się na naszych klientów poskarżyć, że ktoś mnie krytykuje czy obmawia J bez mojego udziału.

 

Zdjęcia:
Nie rób zdjęć tubylcom bez ich wyraźniej zgody. Nie rób też zdjęć z ukrycia – nigdy nie wiesz, kto akurat przygląda się temu, co robisz.
Nie rób zdjęć obiektom rządowym i militarnym, ani prywatnym willom. Generalnie, w lokalnej kulturze bardzo dużą wagę przykłada się do zachowania prywatności, zwłaszcza prywatności kobiet. Jest to sprawa indywidualna, dlatego tak długo, jak nie mamy zgody od każdej osoby, którą chcielibyśmy sfotografować – nie fotografujemy. Nawet jeśli dwie lokalne panie stoją obok siebie, jedna może nie mieć nic przeciwko fotografiom, a druga – zawołać męża, ochronę lub policję.

 

Co zabrać do Dubaju?
Szal. Lekki, zmieści się w każdej torebce, dobrze też wygląda zakręcony na pasku torby lub plecaka. W razie nieprzewidzianego przystanku w miejscu publicznym, można się nim owinąć, zakrywając ramiona. Jest niezastąpiony podczas wizyt w centrach handlowych lub niektórych kawiarniach, gdzie klimatyzacja ustawiona jest na najniższą z możliwych temperatur.

Bolerko / kardigan. Ogrzeje nas w klimie i osłoni ramiona.

Leginsy. Gdyby się okazało, że nasza ulubiona sukienka jest o parę centymetrów za krótka. Zazwyczaj lżejsze niż spodnie, idealnie sprawdzają się w połączeniu z tuniką.

Co nas może spotkać, jeśli nie zastosujemy się do lokalnych zasad ubioru?

Może nas np. zaczepić ktoś z lokalnych mieszkańców lub policja (w miejscach publicznych w tym w centrach handlowych jest bardzo dużo policjantów ubranych po cywilnemu) z sugestią, byśmy coś na siebie założyli. Będzie to upomnienie uprzejme i z uśmiechem, lecz stanowcze. Bardzo, bardzo odradzam wykłócanie się o swoje racje. Racje, których, wg mnie turysta nie przestrzegający zasad ubioru po prostu nie ma (nikt nie karze nosić nam kombinezonów, a zakrycie ramion i kolan w miejscu gdzie wszędzie jest klimatyzacja to nawet przejaw zdrowego rozsądku). W takiej sytuacji najlepiej przeprosić i albo wrócić do hotelu, żeby się przebrać, albo wstąpić do najbliższego sklepu i kupić szal lub cienką sukienkę.

 

W internecie oraz różnych „dziwnych książkach” o Dubaju, można przeczytać wiele nieprawdziwych informacji, które nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Wiele osób, które latają z nami do Emiratów Arabskich, a szczególnie do Dubaju jest bardzo miło zaskoczona kulturą, tolerancją oraz wolnością obyczajów (oczywiście ze zdrowym rozsądkiem). I taki Dubaj chcemy Wam pokazać podczas wycieczki, która rozpocznie się już za kilka dni.

 

Dodatkowe atrakcje podczas pobytu w Dubaju takie jak: pustynne safari, taras widokowy ze szklaną podłogą, zjazd na turolce w Dubaj Marinie zaprezentowane i omówione zostaną przez pilota pierwszego dnia na spotkaniu organizacyjnym.

Jeżeli doczytaliście do tego momentu, BRAWOOO !!! –  to znaczy, że wiecie już prawie wszystko. A jak macie jeszcze jakieś wątpliwości, to wszystkie one zostaną raz jeszcze wyjaśnione na naszej wycieczce, podczas której zaopiekujemy się Wami najlepiej jak tylko potrafimy.

Do zobaczenia w Dubaju  Piotr Toczek